Nosaki sava īpašuma vērtību Nosaki sava īpašuma vērtību
Learn more

Mūsu aģenti noteikts tava īpašuma vērtību 1 darba dienas laikā BEZ MAKSAS, balstoties uz pieredzi, zināšanām, vērtēšanas metodēm un statistiku. Tas prasīs tikai piecas minūtes tava laika. Pareizā īpašuma tirgus cenas izvēle ir ļoti svarīgs elements veiksmīgai nekustamā īpašuma realizācijai, un tas izšķir, vai īpašums tiks pārdots ātri un par maksimālo vērtību. Nosakot tirgus cenu, vidējais realizācijas ātrums ir trīs mēneši.

Uzzināt vairāk
Liepājā būvniecības investīcijas 2023. gadā pieaugušas par 68%
Clock2024-01-17 www.liepaja.lv

Liepājā būvniecības investīcijas 2023. gadā pieaugušas par 68%Būvniecības investīcijas Liepājā 2023. gadā sasniedza 80,2 miljonus eiro, kas ir par 68% vairāk nekā 2022. gadā – liecina Liepājas būvvaldes apkopotie būvniecības nozares rezultāti. Lielāko īpatsvaru veido pašvaldības īstenotie pilsētvides uzlabošanas projekti (kopējās investīcijas 36,7 milj. eiro) un ražošanas un ostas infrastruktūras objektu būvniecība (20,7 milj. eiro).

“Atskatoties uz 2023. gadu, liepājnieki būvniecības aktivitāti pilsētā visvairāk izjuta līdz ar plašajiem ielu būvdarbiem. Saistībā ar Eiropas Savienības fondu plānošanas perioda noslēgšanos, īpaši daudz projektu paveikti tieši pilsētvides uzlabošanā. Bet bez ielu un infrastruktūras izbūves, vienlaikus tika īstenoti daudzveidīgi būvniecības projekti gan privātajā, gan publisko pakalpojumu un ražošanas sektorā. Pietam visās nozarēs vērojams investīciju pieaugums. Prognozes tuvākajiem gadiem sniedz šī brīža akceptēto būvprojektu un būvatļauju skaits, kas pagājušajā gadā abos gadījumos ir par 9% mazāk nekā gadu iepriekš. Attiecīgi varam sagaidīt, ka būvniecības apjomi saglabāsies līdzšinējā apjomā vai nedaudz samazināsies,” secina Liepājas būvvaldes vadītājs Arvīds Vitāls.

2023. gadā akceptēti 844 būvprojekti un izdotas 143 būvatļaujas. Abos gadījumos tas ir par 9% mazāk nekā 2022. gadā, kad attiecīgi akceptēti 929 būvprojekti un izdotas 157 būvatļaujas. Savukārt ekspluatācijā pieņemti 156 būvprojekti, kas ir praktiski tikpat daudz kā gadu iepriekš, kad tika pieņemti 154 objekti.

Aplūkojot detalizētākus datus par 2023. gadā ekspluatācijā nodotajiem objektiem, vērojams, ka lielākās investīcijas bijušas tieši pilsētvides uzlabošanā – izbūvēti kopskaitā vairāk nekā 10 ielu posmi, tramvaja līnijas posmi Jaunliepājā un Vecliepājā, pārbūvēta Liepājas muzeja filiāles ēka Ukstiņa ielā, uzbūvēta bērnu atbalsta centra dzīvojamā māja Kuldīgas ielā 20, no jauna uzbūvētā pirmsskolas izglītības iestāde "Liedags", izbūvēta laivu nolaišanas vieta Ezermalas ielā. Kopumā investēti 36,7 milj. eiro, kas ir 267% pieaugums, salīdzinot ar 2022. gadu. Tomēr šādu investīciju apjoma pieaugumu varētu vērtēt kā izņēmuma gadījumu, jo īstenošanā sakrita vairāki lieli būvprojekti, kas bija ieplānoti vēl iepriekšējā Eiropas Savienības fondu plānošanas perioda ietvaros, kas noslēdzās līdz ar 2023. gadu.

Lielākais pašvaldības būvniecības projekts 2023. gadā bija tramvaja līnijas un piegulošās teritorijas pārbūve Rīgas, K. Valdemāra, Dzelzceļnieku ielā un tramvaja galapunktā Brīvības ielā, kurā ieguldīti 9,1 milj. eiro. Tas arī kopumā ir pats lielākais 2023. gadā īstenotais būvniecības objekts Liepājā. Nākamie lielākie pašvaldības īstenotie objekti ir krasta aizsargbūves – būnas – izbūve pie Liepājas notekūdeņu attīrīšanas iekārtām (6,4 milj. eiro) un tramvaja līnijas un piegulošās teritorijas pārbūve Lielās ielas posmā no Friča Brīvzemnieka līdz Peldu ielai (4,5 milj. eiro).

Aplūkojot ražošanas un ostas infrastruktūras sektoru, kopējais investīciju apjoms sasniedza 20,7 milj. eiro, kas ir 14% pieaugums, salīdzinot ar 2022. gadu. Gada laikā pārbūvētas četras noliktavu ēkas, uzbūvētas četras ražotnes Roņu ielā 6, Meldru ielā 8, Vecajā ostmalā 10 un Brīvības ielā 136, kā arī īstenoti seši ostas infrastruktūras objekti, tostarp ostas piestātņu pārbūve un kuģu vadulu izbūve Karostas kanālā. Trīs lielākie ražošanas un ostas infrastruktūras objekti bija SIA "Syfud" krabju nūjiņu ražotne Roņu ielā 6 (būvniecības izmaksas ap 6 milj. eiro), SIA "ICS Property" ražošanas ēka Meldru ielā 8 (ap 2,4 milj. eiro) un LSEZ īstenotā kuģu vadulu izbūve Karostas kanālā (ap 2,2 milj. eiro).

No komercobjektiem publisko pakalpojumu un tirdzniecības jomā izceļami divu veikalu būvniecības projekti – veikala "Kurši" jaunbūve Parka ielā 21 (zemes iegādes un būvizmaksas: 4,45 milj. eiro) un veikala “Mego” jaunbūve Krūmu ielā 45/47 (ieguldīti ap 2,5 milj. eiro.). Tāpat nozīmīgi ieguldījumi veikti siltumapgādes pakalpojuma attīstībā – Slimnīcas ielā 2 uzbūvēta SIA “Liepājas enerģija” šķeldas katlu māja (2,8 milj. eiro). Kopumā 2023. gadā publisko pakalpojumu un tirdzniecības ēku būvniecībā ieguldīti 13,3 milj. eiro, kas ir 166% pieaugums, salīdzinot ar 2022. gadu.

Arī privātmāju un daudzdzīvokļu ēku būvniecībā vērojams pieaugums – 2023. gadā ieguldīti 9 milj. eiro, kas ir par 137% vairāk nekā 2022. gadā. Kopumā uzbūvētas vai pārbūvētas 54 privātmājas, no kurām 13 ir jaunbūves. Papildus tam ekspluatācijā nodotas sešas daudzdzīvokļu ēkas, kopumā pilsētas dzīvojamo fondu papildinot ar 83 jauniem dzīvokļiem. Īpašs liepājnieku prieks bija vērojams par vēsturisko dzīvojamo ēku atjaunošanu Vites ielā 8, Lielajā ielā 3, Kūrmājas prospektā 2 un Kungu ielā 20.

2023. gadā bija vērojams, ka aizvien pieaug aktivitāte to īpašumu sakārtošanā, kurām vēl spēkā vecākas būvatļaujas par astoņiem gadiem – šogad ekspluatācijā nodoti 53 šādi īpašumi (gadu iepriekš – 32). Saistībā ar to, ka būvēm, kurām tiek pārsniegts maksimālais būvdarbu veikšanas ilgums un tiek piemērota paaugstināta nodokļa likme 3% apmērā, īpašnieki ir ieinteresēti ieilgušos būvdarbus noslēgt un sakārtot dokumentāciju, lai novērstu paaugstinātā nodokļa piemērošanu.

Liepājas būvvalde turpināja darbu arī ar vidi degradējošu ēku sakārtošanu – 2023. gadā izskatītas 86 graustu lietas, 24 gadījumos ierosinātas jaunas lietas. Vērojams, ka arvien biežāk iedzīvotāji pievērš uzmanību nesakārtotiem īpašumiem un par to ziņo pašvaldībai. Aizvadītā gada laikā izdevies sakārtot 20 objektus, novēršot vidi degradējošu iespaidu uz pilsētvidi. Šobrīd darbs turpinās ar īpašniekiem kopumā vēl par 145 īpašumu sakārtošanu.

Kā viena no iespējām sakārtot savus vēsturiskos īpašumus ir dalība pašvaldības īstenotajā kultūras pieminekļu saglabāšanas programmā. 2023. gadā piešķirts pašvaldības līdzfinansējums 137 070 eiro apmērā. Pagājušajā gadā paveikti darbi pie ēkas izpētes un būvprojekta izstrādes Tirgoņu ielā 15, Zivju ielā 10/12 un Bāriņu ielā 24. Savukārt restaurācijas būvdarbi veikti Zivju ielā 2A, Republikas ielā 26/28, Peldu ielā 36, Rožu ielā 28 un A. Pumpura ielā 16. Apjomā nelielāki darbi – durvju vai logu atjaunošana – veikta Palmu ielā 7 un Bāriņu ielā 20. Kā nozīmīgākais objekts, kas atjaunots 2023. gadā, izceļama 17. gs. būvētās noliktavas Zivju ielā 2A restaurācija.
2024. gada sākumā Būvniecības informācijas sistēmā par Liepāju ir aktuālas 3 771 dažādas būvniecības lietas, kas norāda uz Liepājā būvniecības sektora aktivitāti.

Informāciju sagatavoja

Dace Freidenfelde
Liepājas būvvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste
E-pasts: dace.freidenfelde@liepaja.lvAvots: www.liepaja.lv
Pievienoja: Pilat
Atslēgvārdi:
+371 27888678