Nosaki sava īpašuma vērtību Nosaki sava īpašuma vērtību
Learn more

Mūsu aģenti noteikts tava īpašuma vērtību 1 darba dienas laikā BEZ MAKSAS, balstoties uz pieredzi, zināšanām, vērtēšanas metodēm un statistiku. Tas prasīs tikai piecas minūtes tava laika. Pareizā īpašuma tirgus cenas izvēle ir ļoti svarīgs elements veiksmīgai nekustamā īpašuma realizācijai, un tas izšķir, vai īpašums tiks pārdots ātri un par maksimālo vērtību. Nosakot tirgus cenu, vidējais realizācijas ātrums ir trīs mēneši.

Uzzināt vairāk
Hipotekārais kredīts un šķiršanās – kā risināt situāciju?
Clock2024-03-11 www.tvnet.lv

Hipotekārais kredīts un šķiršanās – kā risināt situāciju?Precēti pāri nereti izvēlas ņemt hipotekāro kredītu kopā kā līdzaizņēmēji, lai varētu saņemt lielāku aizdevumu. Taču dzīvē gadās visādi, un, ja pāris pieņem lēmumu šķirties, pavisam bieži rodas neskaidrība par to, ko iesākt ar vēl neatmaksāto mājokļa kredītu. Pārlieki par šo jautājumu satraukties nevajag, jo varianti ir vairāki.

"Laulības šķiršana negroza un neizbeidz kredīta līgumu. Laulātie, ja tie abi bijuši līdzaizņēmēji, vai viens aizņēmējs, otrs – galvinieks, joprojām ir atbildīgi par kredīta atmaksu ar tādiem pašiem noteikumiem, kā pirms laulības šķiršanas. Šķiroties kredītsaistības netiek automātiski sadalītas. Turklāt pastāv neskaitāmi daudz nianšu un apstākļu, kas var ietekmēt situāciju, kā tiek dalīts hipotekārais kredīts vai īpašums. Pārim jādodas uz banku, lai vienotos par visām pusēm labāko risinājumu," saka "Luminor" mājokļu kreditēšanas vadītājs Kaspars Sausais. Tāpat viņš iesaka šādos gadījumos vērsties pie kvalificēta juridiskās palīdzības sniedzēja, kas spēs atrast atbilstošāko risinājumu.

Šķiršanās situācijā īpašuma liktenis var būt atkarīgs no tā, kā tas ir noformēts. Ja īpašums ir viena laulātā atsevišķa manta, tad tas paliek tam laulātajam, uz kura vārda īpašums noformēts, kopā ar bankas hipotēku, kas reģistrēta uz īpašumu kā kredītsaistību nodrošinājums. Te pārim būtu jāvienojas, kurš pēc laulības šķiršanas būs atbildīgs par kredītsaistībām. Ja tās atšķiras no jau noslēgtajiem līgumiem ar banku, tad ar to jāpanāk attiecīga vienošanās. Savukārt, ja īpašums iegādāts laulības laikā un ir kopmanta, pārim jāvienojas par tā sadalīšanu. 

Situācijā, kad pāris nevar vienoties par to, kuram īpašums paliek, mantas sadali risina tiesas ceļā. Ja katra laulātā ieguldījumu nevar precīzi noteikt un pierādīt, tad manta tiek dalīta vienlīdzīgās daļās un katram paliek puse no tās. Savukārt par kredītsaistību turpmāko izpildi, tāpat kā pirmajā gadījumā, ir jāvienojas ar banku. 

Turpinājumā "Luminor" eksperts skaidro, kādi ir varianti, kā šķiršanās gadījumā rīkoties ar īpašumu, kam ir spēkā esošs hipotekārais kredīts.

Īpašums paliek vienai no pusēm

Viens no svarīgākajiem lēmumiem laulātajiem ir izlemt, ko darīt ar kopīgo īpašumu. Piemēram, to pārdot vai vienoties, ka īpašums paliek vienam no laulātajiem. Ja puses vienojas, ka īpašums paliek vienam no laulātajiem, vispirms ir jāpārliecinās par viņa spēju uzņemties kredītsaistības. Proti, vai kredītu, kas līdz šim maksāts divatā, būs pa spēkam samaksāt arī vienatnē. 

Ja tas rada grūtības, iespējams meklēt risinājumus, piemēram, piesaistīt citu līdzmaksātāju vai arī pagarināt kredīta nomaksas termiņu. Laulātajam, kuram paliek īpašums, būtu korekti kompensēt otrai pusei jau iemaksāto daļu naudā vai kādā citā formā, piemēram, piedāvājot automašīnu, vasarnīcu vai kādu citu mantisku kompensāciju. Jāatceras, ka par jebkādām izmaiņām kredītsaistību maksāšanas kārībā vispirms jāvienojas ar banku.

Īpašums tiek pārdots 

Ja neviens no laulātajiem nevēlas vai nevar saglabāt īpašumu un kredītsaistības, tad risinājums var būt īpašuma pārdošana un kredīta dzēšana. Šajā procesā iegūto starpību pēc tam abas puses var sadalīt savā starpā. 

Īpašums tiek izīrēts

Ja laulātie nevēlas pārdot īpašumu, tomēr kredītsaistību izpilde rada sarežģījumus, vai arī neviena no pusēm nevēlas uzturēties šajā dzīvesvietā, vērts apsvērt iespēju to izīrēt. Tādējādi gūtu ienākumus hipotekārā kredīta atmaksai. Šī versija ļaus nākotnē kādai no pusēm atgriezties īpašumā vai arī to pārdot.Avots: www.tvnet.lv
Pievienoja: Pilat
Atslēgvārdi:
+371 27888678