Nosaki sava īpašuma vērtību Nosaki sava īpašuma vērtību
Learn more

Mūsu aģenti noteikts tava īpašuma vērtību 1 darba dienas laikā BEZ MAKSAS, balstoties uz pieredzi, zināšanām, vērtēšanas metodēm un statistiku. Tas prasīs tikai piecas minūtes tava laika. Pareizā īpašuma tirgus cenas izvēle ir ļoti svarīgs elements veiksmīgai nekustamā īpašuma realizācijai, un tas izšķir, vai īpašums tiks pārdots ātri un par maksimālo vērtību. Nosakot tirgus cenu, vidējais realizācijas ātrums ir trīs mēneši.

Uzzināt vairāk
Aptauja: Latvijā savs mājoklis ir 72% iedzīvotāju
Clock2024-07-01 www.tvnet.lv

Aptauja: Latvijā savs mājoklis ir 72% iedzīvotājuLatvijā savs mājoklis ir 72% iedzīvotāju, informēja "SEB bankas" pārstāvji, atsaucoties uz veiktās aptaujas datiem.

Lielākoties pie sava privātā mājokļa Latvijas iedzīvotāji tiek vecumā no 26 līdz 35 gadiem - šajā vecuma grupā savs mājoklis ir 35% iedzīvotāju. Vēl agrāk - līdz 25 gadu vecumam - pie mājokļa tikuši 19% respondentu.

Aptaujas dati arī rāda, ka trešdaļa iedzīvotāju ieguvuši nekustamo īpašumu mantojumā vai kā dāvanu no radiniekiem. Mazliet vairāk nekā katrs piektais mājokli ir iegādājies par uzkrātiem līdzekļiem.

 

Savukārt 28% aptaujāto ir mājoklis, kas nopirkts, izmantojot bankas aizdevumu.

Lielākajai daļai iedzīvotāju jeb 75% svarīgākais kritērijs, izvēloties mājokli, ir tā atrašanās vieta. Otrs būtiskākais kritērijs, ko atzīmējuši 62% respondentu, ir mājokļa energoefektivitāte, līdz ar to arī zemākas izmaksas par apkuri. Trešajā vietā ir cena, ko atzīmējuši 60% aptaujāto. Tālāk pēc svarīguma ar gandrīz vienādu vērtējumu ir zaļa un sakārtota vide, tuvumā pieejami veikali, tirdzniecības centri, sabiedriskais transports, kā arī stāvvieta automašīnai.

Atbildot uz jautājumu, cik daudz cilvēki būtu gatavi piemaksāt par to, lai potenciālais mājoklis būtu energoefektīvs, trešdaļa aptaujāto pauduši, ka nebūtu gatavi maksāt vairāk. Savukārt 37% būtu gatavi maksāt par 5% vairāk, salīdzinot ar mājokli ar zemāku energoefektivitātes klasi, bet 25% - būtu gatavi maksāt līdz 10% vairāk.

Ja būtu neierobežotas iespējas izvēlēties sev sapņu mājokli, vairāk nekā puse iedzīvotāju jeb 51% uzbūvētu savu sapņu privātmāju tuvāk dabai, proti, ezera, upes vai jūras krastā. Savukārt 26% respondentu, ja būtu tāda iespēja, labprāt pārvāktos dzīvot uz siltajām zemēm. Gandrīz katram ceturtajam sapņu mājoklis ir privātmāja kādā no privātmāju ciematiem, bet katram piektajam - dzīvoklis jaunajā projektā kādā no lielajām Latvijas pilsētām.

Tāpat apmēram katrs piektais labprāt dzīvotu dzīvoklī jaunajā projektā, kas uzbūvēts tuvāk dabai pilsētu nomalē vai ārpus tām, kamēr 5% izvēlētos dzīvot pirmskara ēkās.

"SEB bankas" Privātpersonu finansēšanas pārvaldes vadītājs Māris Opincāns informē, ka kopš aprīļa pieprasījums pēc mājokļa kredītiem aug, tomēr tas joprojām atpaliek no 2023,gada, un jo īpaši 2022.gada rādītājiem. Klientu pieprasījumā joprojām dominē sērijveida projekti, kas, visticamāk, skaidrojams ar augstajām cenām jaunajos projektos.

Tomēr banka novērojusi, ka daudzi rūpīgi izvērtē arī potenciālās mājokļa uzturēšanas izmaksas un izvēlas mājokli jaunajos projektos. To energoefektivitāte ļauj būtiski samazināt ikmēneša maksājumus par dzīvesvietu. Tāpat nozīme ir sakārtotai videi (bērnu rotaļu laukumi, atpūtas vietas, vieta auto), kas tos padara par vērtīgāku investīciju nekā dzīvoklis, piemēram, padomju laika ēkā.

Opincāns informē, ka šobrīd vidējā aizdevuma summa Rīgā ir ap 80 000 eiro, Pierīgā - ap 115 000 eiro, bet pārējā Latvijā - ap 70 000 eiro.

Iedzīvotāju aptauju, pēc "SEB bankas" pasūtījuma, 2024.gada aprīlī veica uzņēmums "Norstat Latvija". Tajā piedalījās 1003 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.Avots: www.tvnet.lv
Pievienoja: Pilat
Atslēgvārdi:
+371 27888678